پنج شنبه،20 مرداد 1401 English

Lorestan
University of Medical Sciences


   
  • گروه ويروس شناسي
   صفحه نخست اطلاعیه ها مدیریت گروه اعضای هیات علمی لینکها طرح دروس قوانین و مقررات تماس با ما فایلها
    

   .

    

    

    

    

    

    

   ويروس شناسي ( Virology) شاخه‌اي از ميكروبيولوژي و علم مطالعه ويروس‌ها مي‌باشد، كه ذراتي بسيار ريز و غير ميكروسكوپي مي‌باشند. ويروس‌ها انگل‌هاي داخل سلولي بوده كه ماده ژنتيكي آنها در پوششي پروتئيني بنام كپسيد (capsid) جاي دارند. ويروس‌ها را از لحاظ ساختار آنها، طبقه‌بندي وتكامل، نحوه عفوني كردن و چگونگي تخريب سلول ميزبان، چگونگي تعامل با ارگانيسم ميزبان و سيستم ايمني آنها، بيماري‌هايي كه ايجاد مي‌كنند، تكنيك‌هاي جداسازي و كشت آنها و استفاده آنها در مطالعات تحقيقاتي و درمان، مورد مطالعه قرار مي‌دهند. ويروس شناسي در دو زير شاخه ميكروبيولوژي و پزشكي مورد مطالعه قرار مي‌گيرد.

    

    

   مقدمه

   رسالت گروه  ويروس شناسي دانشكده پزشكي لرستان ، با نگاه به اسناد بالا دستي و سند چشم انداز همچنين بهره گيري از فن آوري هاي نوين  ، تربيت نيرو هاي آگاه به مسايل علمي روز، مسئوليت پذير و حساس به سلامت افراد و جامعه در حيطه ويروس شناسي هست و هدف آن  كمك به اتخاذ سياست هاي عملي در حوزه پيشگيري، تشخيص، درمان و سلامت جامعه در دانشگاه علوم پزشكي لرستان مي باشد.

   به اين منظور گروه با به كارگيري متخصصين  ويروس شناسي به آموزش دانشجويان پزشكي، داروسازي، دندان پزشكي و كارشناسي ارشد ويروس شناسي پزشكي، همچنين مقاطع كارشناسي علوم آزمايشگاهي پيوسته و ناپيوسته، پرستاري، مامايي، اتاق عمل، هوشبري، بهداشت و ... پرداخته و آموزش هاي لازم متناسب با رشته مربوطه را ارائه داده تا بتوانند از تخصص خود در خدمت به جامعه استفاده كنند. در ضمن گروه در زمينه بازآموزي پزشكان ، متخصصين و پرسنل پيراپزشكي فعاليت مستمر دارد. گروه مي كوشد با استفاده از منابع و فن آوري هاي نوين، ابزار لازم براي مطالعه وتحقيق براي اعضاي هيئت علمي و دانشجويان علاقه مند فراهم سازد تا به توليد ونشر علم بپردازد. اعضاي هيئت علمي متخصص در زمينه ويروس شناسي در واحدهاي تابعه دانشگاه از جمله مراكز تحقيقاتي دانشگاه، بخش بهداشت و درمان علاوه بر تقويت حوزه آموزش و پژوهش به بيماران خدمات تشخيصي ارائه مي كنند. گروه سعي دارد نيازها را از طريق نياز سنجي، پيش بيني نموده و در قالب برنامه عملياتي و استراتژيك جهت تحقق آن گام بردارد. اعضاي گروه با مساعدت و همكاري به ارتقاي كيفيت علم وخدمات خود پرداخته و در مقابل فراگيران، مردم و مسئولين دانشگاه خود را پاسخگو مي دانند

   تاريخچه

   گروه ويروس شناسي، دانشگاه علوم پزشكي لرستان با پيشينه فعاليت در حدود 20 سال سابقا جزئي از گروه ميكروب شناسي بوده كه در سال 1396 با توجه به درخواست دانشكده پزشكي و معاونت آموزشي دانشگاه پس از كسب استاندارهاي لازم، توانست مجوز راه اندازي تحصيلات تكميلي در مقطع كارشناسي ارشد از شوراي گسترش وزارت متبوع را كسب كند.  در حال حاضر با در اختيار داشتن دو عضو هيات علمي دانشيار همچنين 2 عضو هيات علمي استاديار به همراه يك نفر كارشناس ارشد ويروس شناسي پزشكي در حال فعاليت و ارايه خدمات به فراگيران و حوزه هاي مختلف ويروس شناسي در مقاطع مختلف تحصيلي و خدمات تخصصي در بخش تحقيقات، بهداشت و درمان مي باشد. 

    

    

    
دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي، درماني استان

لرستان

تعداد بازدید: 26761580 آخرین به روزرسانی: 20 مرداد 1401

پشتيباني افراد كم توان

 مقالات articles  2018  2017  2016  2015  2014 

سئوالات متداول
كانال ايتا دانشگاه
بيانيه حريم خصوصي
 بيانيه توافق سطح خدمات
راهبرد مشاركت دستگاه
دستور العمل بروزرساني سايت
فرم مشاركت الكترونيكي شهروندان در فرآيندها و تصميمات
فروم گفتگوي دانشگاه
IT
eprints
طراحي قالب

.

Page created in 0.48722505569458 seconds.
memoryUsage : 7014Kb